W grudniu na działalność fundacji potrzebujemy 5680 zł. Do tej pory zebraliśmy:
5,3% / 300,00 zł
dotpay
WSPARCIE
MENU

Jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj nas dowolną kwotą.

Witamy

Nasza Fundacja wspiera uzdolnionych muzycznie niepełnosprawnych artystów, którzy chcieliby rozwinąć swój talent. Zachęcamy do zapoznania się z naszą działalnością.
"Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów."
Pitagoras

Z okładki czyli AKTUALNOŚCI

Sztuka „Paradiso” na motywach Boskiej Komedii Dantego w Teatrze Łaźnia Nowa

Dodane 22.01.2014, 12:15

Teatr Łaźnia Nowa zaprasza 26 stycznia (niedziela), godz. 19:00 na pokaz specjalny przedstawiający dotychczasowe efekty pracy zespołu teatralnego z grupą amatorów, osób z autyzmem, wspólnie przygotowującymi sztukę „Paradiso” na motywach Boskiej Komedii Dantego. To niecodzienne zaproszenie do teatru żywego, okazja do zetknięcia się z nieuchwytnym momentem budowania sztuki. To wielka gratka dla miłośników teatru a zwłaszcza reżysera Michała Borczucha eksperymentującego z formą, mówiącego własnym językiem bezprecedensowych spotkań z widzem, nominowanego do „Paszportów Polityki” m.in.: „za wrażliwość, która pozwala mu stwarzać teatralne światy niezwykłe, nieoczywiste, zaskakujące, ale zawsze bardzo osobiste”.

Jak u Dantego w Boskiej Komedii spotkanie zostanie podzielone na 9 odsłon niczym dziewięć dantejskich sfer niebieskich – to dziewięć rodzajów bodźców, procesów, które stymulują tworzenie relacji i porozumienia, tu stworzone w oparciu o logikę osób z autyzmem. Autyzm stanowi zagadkę współczesnej psychiatrii. Bariera, jaką oddzielony jest od rzeczywistości człowiek autystyczny, często wiąże się z nieprzeciętnymi zdolnościami, jakimi jest obdarzony, dlatego też upatruje się w nim pierwiastka boskiego geniuszu. "Paradiso" Dantego, które jest opisem struktury rajskiego ogrodu, to wyprawa na szczyt harmonii, ale też napięcie między tym, co doskonałe, a tym, co przyziemne. Podobny proces ciągłego poszukiwania dróg i możliwości porozumienia towarzyszy twórcom i uczestnikom tego przedsięwzięcia. Pracując z nimi, reżyser poszukuje innego sposobu myślenia, opartego bądź o skojarzenia wizualne, bądź o skojarzenia czysto werbalne, bądź różnego rodzaju reakcje dźwiękowe.

- Zależy nam na uchwyceniu zupełnie innej perspektywy, wybiciu widza z pewnych przyzwyczajeń patrzenia na świat, patrzenia na tekst literacki i wejście w rzeczywistość, która jest niepewna, chaotyczna, ale ma swoją poezję – wyjaśnia reżyser, Michał Borczuch.

Wstęp na pokaz jest wolny, ale odbędzie się w mniejszym i w węższym gronie, stąd liczba miejsc jest ograniczona.  Zainteresowane wejściówkami osoby proszone są o kontakt: bilety@laznianowa.pl.

 

„PARADISO”
Reżyseria: Michał Borczuch
Dramaturgia: Tomasz Śpiewak
Kostiumy i scenografia: Dorota Nawrot
Reżyseria światła: Jaqueline Sobiszewski
Obsada: Dominika Biernat, Marta Ojrzyńska, Paweł Smagała
Uczestnicy warsztatów: Michał Krzysztof Cichy, Kamil Mroczkowski, Albert Jeżowski, Mariusz Zemanek, Grzegorz Wołkowicz
Farma Życia: Maria Bozowska – Bolak

 

Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25, Kraków,
www.laznianowa.pl

Szczegółowy opis

Zapraszamy!

Powered by CuteNews