Partytura czyli STATUT
Partytura dla zespołu to szczegółowe wytyczne, jak należy zagrać koncert. Dla nas taką partyturą jest prezentowany poniżej statut, według którego działamy!
Rozdział I. Postanowienia ogólne
§ 1
- Fundacja Artystyczna Cantito zwana dalej Fundacją, działa na podstawie Ustawy z dn. 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach oraz postanowień niniejszego statutu.
- Fundacja podejmując jakiekolwiek działania, w szczególności wobec swoich członków, wolontariuszy, pracowników lub ich osób bliskich, jest zobowiązana przestrzegać przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U, Nr 96, poz. 873 ze zmianami).
- Fundacja została ustanowiona przez Monikę Jadwigę Flagę zwaną dalej Fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza - Agnieszkę Bochenek-Perek w kancelarii notarialnej w Krakowie, ul. Kazimierza Pułaskiego nr 14, w dniu 29.05.2012.
§ 2
- Siedzibą Fundacji jest miasto Kraków.
- Czas trwania fundacji jest nieograniczony.
- Rokiem obrotowym Fundacji jest rok kalendarzowy.
- Terenem działania Fundacji jest cały obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów, Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
- Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
- Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady i filie.
- Fundacja może prowadzić odpłatną i nieodpłatną działalność pożytku publicznego zgodnie z jej celami
§ 3
- Fundacja posiada osobowość prawną.
- Nadzór nad Fundacją sprawuje minister właściwy ds. kultury i dziedzictwa narodowego.
§ 4
Fundacja używa pieczątek z danymi identyfikacyjnymi Fundacji.
§ 5
Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla fundacji, przyczyniającym się do realizacji celów fundacji.
Rozdział II. Cele i zasady działania Fundacji
§ 6
- Nadrzędnym celem jest rewalidacja i integracja osób niepełnosprawnych poprzez sztukę oraz działalność artystyczną, a zwłaszcza muzyczną.
- Celem Fundacji jest działalność kulturalna szczególnie w zakresie wspierania, promocji i pomocy w rozwoju kariery dzieci, młodzieży i dorosłych uzdolnionych muzycznie.
- Cele dodatkowe:
- pomoc osobom niepełnosprawnym,
- promocja i organizacja wolontariatu,
- działalność charytatywna.
§ 7
Fundacja realizuje swoje cele poprzez odpłatną działalność pożytku publicznego w zakresię:
- Organizację i wspieranie imprez kulturalnych w szczególności koncertów charytatywnych i płatnych w kraju i za granicą.
- Organizację i wspieranie Festiwali i przeglądów muzycznych.
- Organizację warsztatów, szkoleń i kursów muzycznych.
- Zakup wyżywienia, usług noclegowych i transportowych
- Propagowanie rozwoju edukacji artystycznej w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zwłaszcza w zakresie edukacji muzycznej.
- Prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie realizacji celów statutowych.
- Inną działalność mogącą służyć realizacji celów Fundacji.
Fundacja realizuje swoje cele poprzez nieodpłatną działalność pożytku publicznego w zakresie:
- Organizację i wspieranie imprez kulturalnych w szczególności koncertów charytatywnych i płatnych w kraju i za granicą.
- Organizację i wspieranie Festiwali i przeglądów muzycznych.
- Organizację warsztatów, szkoleń i kursów muzycznych.
- Zakup instrumentów muzycznych, okablowania, sprzętu akustycznego, sprzętu oświetleniowego, sprzętu AV, sprzętu rejestrującego, sprzętu i oprogramowania komputerowego oraz akcesoriów służących do prawidłowego funkcjonowania ww.
- Zakup strojów.
- Zakup wyżywienia, usług noclegowych i transportowych.
- Regularne spotkania rozwijające umiejętności i zdolności muzyczne.
- Wspieranie uczestnictwa podopiecznych fundacji w festiwalach, konkursach, przeglądach itp.
- Promowanie młodych twórców w kraju i za granicą.
- Propagowanie rozwoju edukacji artystycznej w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zwłaszcza w zakresie edukacji muzycznej.
- Prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie realizacji celów statutowych, w tym wydawanie płyt.
- Fundowanie stypendiów zwłaszcza uzdolnionym dzieciom i młodzieży.
- W zakresie działalności charytatywnej poprzez:
- pomoc rzeczową i finansową na rzecz osób niepełnosprawnych,
- organizowanie kwest pieniężnych,
- organizowanie zbiórek pieniężnych wśród firm w kraju i za granicą,
- pozyskiwanie sponsorów okolicznościowych i stałych,
- Promocję i organizację wolontariatu.
- Współpracę z innymi organizacjami, a także z władzami państwowymi i samorządowymi, instytucjami, przedsiębiorstwami i osobami fizycznymi oraz służbami publicznymi w zakresie obejmującym realizację celów statutowych Fundacji.
- Inną działalność mogącą służyć realizacji celów Fundacji.
§ 8
Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób i instytucji zbieżną z jej celami.
Rozdział III. Majątek i dochody Fundacji
§ 9
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 3000 zł (trzy tysiące złotych) oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.
§ 10
- Dochody fundacji mogą pochodzić z:
- darowizn, spadków, zapisów,
- dotacji i subwencji osób prawnych,
- dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
- dochodów z majątku fundacji,
- odsetek bankowych,
- sprzedaży gadżetów oraz innych artykułów, a także przedmiotów podarowanych przez darczyńców, których całkowity dochód przeznaczany jest na działalność statutową Fundacji,
- środków bezzwrotnych pochodzących z Unii Europejskiej (w tym środków funduszy strukturalnych i z programów wspólnotowych),
- z prowadzenia odpłatnej działalności pożytku publicznego,
- innych dochodów własnych fundacji.
- Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana na działalność statutową oraz na koszty działalności samej Fundacji.
- Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkobierców lub donatorów.
- W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Prezes Fundacji.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, jej Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili złożenia tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
§ 11
Zabronione jest:
- udzielanie pożyczek lub zabezpieczanie zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej "osobami bliskimi",
- przekazywanie ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywanie majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
- Nabywanie towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Rozdział IV. Władze Fundacji
§ 12
Władzami Fundacji są:
- Rada Fundacji, zwana dalej Radą.
- Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem.
Rada Fundacji
§ 13
- Rada Fundacji jest organem kontrolnym i opiniującym Fundacji.
- Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundator.
- Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołuje swą decyzją Rada.
- Rada Fundacji składa się z minimum 3 członków i jest wybierana na dwuletnią kadencję.
- Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady, który kieruje jej pracami.
- Członkiem rady można być przez więcej niż jedną kadencję.
- Fundator może wejść w skład rady i pełnić każdą funkcję.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach odwołanie członka Rady i przez to pozbawienie go członkostwa w Radzie może nastąpić w wyniku uchwały podjętej jednogłośnie przez pozostałych członków Rady Fundacji. Fundator nie może być w ten sposób odwołany.
- Członkostwo w Radzie wygasa na skutek:
- dobrowolnego wystąpienia, zgłoszonego pisemnie do Przewodniczącego Rady. (Przewodniczący Rady składa wystąpienie na ręce pozostałych członków rady),
- utraty praw obywatelskich na skutek skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
- śmierci członka.
- Członkowie rady nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa, pozostawać w podległości służbowej, związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu.
- Członkowie rady nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Członkowie Rady mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w tym organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa GUS za rok poprzedni.
§ 14
Do zadań Rady należy w szczególności:
- Nadzór i kontrola nad działalnością Fundacji w szczególności kontrola stanu majątkowego Fundacji.
- Zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu z działalności oraz udzielanie Zarządowi absolutorium.
- Powoływanie i odwoływanie członków Zarządu w tym Prezesa i Wiceprezesa Zarządu.
- Podejmowanie decyzji we wszystkich innych sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych organów.
§ 15
- Rada Fundacji zbiera się co najmniej raz w roku.
- Radę Fundacji zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu, zgłoszony na piśmie.
- Rada Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał - zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
- Posiedzenie Rady może być zwołane w trybie nadzwyczajnym z inicjatywy Zarządu, bądĽ na pisemny wniosek Przewodniczącego lub przynajmniej dwóch jej członków dla rozpatrzenia sprawy o szczególnym charakterze.
- Nadzwyczajne posiedzenie Rady winno być zwołane nie póĽniej niż w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia wniosku.
- Każdy z członków zwyczajnych Rady dysponuje jednym głosem.
- Posiedzenia Rady prowadzi Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący.
§ 16
Rada Fundacji w celu wykonania swych zadań jest uprawniona do:
- Żądania od Zarządu Fundacji przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji.
- Dokonywania rewizji majątku oraz kontroli finansowej Fundacji.
Zarząd
§ 17
- Zarząd Fundacji składa się z minimum 3 osób, w tym Prezesa, wiceprezesa i sekretarza, powoływanych przez Radę Fundacji na pięcioletnią kadencję.
- Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
- Pierwszy skład Zarządu powołuje Fundator.
- Fundator może zasiadać w zarządzie i pełnić każdą funkcję.
- Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek:
- złożenia pisemnej rezygnacji na ręce Rady Fundacji,
- utraty praw obywatelskich na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,
- śmierci członka Zarządu,
- nienależytego wypełniania funkcji członka zarządu,
- istotnego naruszenia postanowień Statutu,
- Zarząd Fundacji w całości lub jej poszczególni członkowie mogą być odwołani przez Radę Fundacji przed upływem kadencji w drodze uchwały podjętej jednomyślnie przez wszystkich członków Rady.
- Członek zarządu może zostać odwołany przez prezesa.
- Kadencja nowo wybranego członka Zarządu upływa razem z kadencją pozostałych członków Zarządu.
- Członkowie Zarządu nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§ 18
- Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Do kompetencji Zarządu należy:
- wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji,
- kierowanie bieżącą działalnością Fundacji,
- realizacja celów statutowych,
- sporządzanie planów pracy i budżetu,
- sporządzanie regulaminów,
- sprawowanie zarządu nad majątkiem Fundacji,
- przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji,
- reprezentowanie Fundacji na zewnątrz,
- zatrudnianie pracowników i ustalanie wysokości ich wynagrodzenia, w tym także zarządu,
- wyodrębnianie działalności odpłatnej i nieodpłatnej pożytku publicznego,
- dokonywanie zmian w statucie,
- podejmowanie decyzji o likwidacji fundacji,
§ 19
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
- Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes, przesyłając informację o terminie pocztą elektroniczną, a w przypadku braku takiej możliwości listem poleconym na co najmniej 3 dni przed planowanym spotkaniem.
- O posiedzeniu muszą zostać poinformowani wszyscy członkowie Zarządu.
- Zarząd podejmuje decyzje za pomocą uchwał zwykłą większością głosów, jeśli dalsze postanowienia statutu nie stanowią inaczej. W przypadku równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
- Zarząd może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Fundacji.
- Członkowie zarządu mogą pobierać wynagrodzenie z tytułu pełnienia swych funkcji, na podstawie umowy o pracę.
Sposób reprezentacji
§ 20
- Oświadczenia woli w imieniu Fundacji w tym w sprawach majątkowych składa prezes.
- W sprawach majątkowych powyżej kwoty 10 000 zł wymagany jest podpis dwóch członków Zarządu działających łącznie, w tym Prezesa.
Rozdział V. Postanowienia końcowe
§ 21
Zmian w statucie Fundacji dokonuje zarząd, bezwzględną większością głosów, przy obecności wszystkich członków uprawnionych do głosowania. Zmiany statutu nie mogą dotyczyć celów określonych w akcie założycielskim.
§ 22
- Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
- Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
- W sprawach połączenia z inną fundacją decyzję podejmuje Zarząd, jednomyślnie, przy obecności wszystkich członków uprawnionych do głosowania.
§ 23
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
- Decyzję o likwidacji fundacji podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały.
- O likwidacji Fundacji Zarząd Fundacji zawiadamia ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego.
- ¦rodki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą zostać przeznaczone mocą uchwały Rady Fundacji na rzecz działających w RP organizacji o zbliżonych celach.
Statut został przyjęty dnia 30.05.2012
Statut został poprawiony dnia 08.09.2015
Podpisano: /MONIKA FLAGA/